Przejdź do treści

Bliżej opery - edycja II

Karmię zmysły, a nie brzuszek. Odbieram sztukę, nie telefon.

Takie hasła na kolorowych przypinkach przypominały dzieciom o zasadach savoir-vivre, które m.in. poznawały podczas drugiej edycji wyjazdowych warsztatów edukacyjnych "Bliżej opery", zorganizowanych przez Operę na Zamku. Projekt skierowany był do dzieci z województwa zachodniopomorskiego i został dofinansowany z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta druga już edycja spotkań młodej publiczności z operą była wyjątkowa ze względu na panującą pandemię. Mimo stopniowego zamykania szkół i ośrodków kultury udało się przeprowadzić wszystkie planowane warsztaty. Dbając o bezpieczeństwo uczestników i stosując się do wytycznych sanitarnych odwiedziliśmy 8 placówek w regionie - dwa ośrodki kultury i sześć szkół: Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach, Szkołę Podstawową w Łubowie, której miejsce do przeprowadzenia warsztatów przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie, Miejski Ośrodek Kultury w Gryficach, Szkołę Podstawową nr 1 w Nowogardzie, Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Pyrzycach, Szkołę Podstawową w Widuchowej, Szkołę Podstawową im. M. Kopernika w Lubanowie, Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi im. L. Teligi w Pyrzycach.

Spotkaliśmy w nich wspaniałych odbiorców - zaciekawioną tematem dziecięcą publiczność, spragnioną kontaktu ze światem sztuki. Wspólnie z animatorami i gościem - artystą Opery na Zamku, dzieci z entuzjazmem odkrywały tajemnice świata opery. Dla wielu z nich było to pierwsze zetknięcie z teatrem operowym. Podczas warsztatów uczestnicy zwiedzili wirtualnie przestrzenie opery, które na co dzień są niedostępne dla widzów. Podążając za narratorem filmu zajrzeli do pracowni krawieckiej, kabiny akustycznej, sali prób chóru, baletu i orkiestry oraz w kulisy. Na specjalnie przygotowanych nagraniach obejrzeli charakteryzację postaci i montaż scenografii na scenie oraz wysłuchali głosów operowych. Dowiedzieli się z jakich sekcji muzycznych i instrumentów składa się orkiestra oraz przyswoili teatralny savoir-vivre. Poznali pojęcia i zawody związane z operą. Obejrzeli także barwne kostiumy sceniczne wyeksponowane na manekinach w zaaranżowanej na teatr sali. Zaproszony gość nie tylko opowiedział o wykonywanym zawodzie, ale również zademonstrował artystyczne umiejętności. Ta część warsztatów umożliwiła dzieciom bezpośredni kontakt ze sztuką operową. Każdy uczestnik otrzymał prezenty: przypinkę, worek, długopis i folder z zadaniami, które w przystępny i zabawny sposób podsumowują zdobytą wiedzę. Warsztaty "Bliżej opery" to wspaniała przygoda, dostarczająca dziecięcej publiczności ciekawej i unikatowej wiedzy na temat jedynego teatru muzycznego w regionie. Jesteśmy przekonani, że takie spotkania z operą zaowocują w przyszłości wizytą ich uczestników na spektaklach w Operze na Zamku!

Dziękujemy ośrodkom kultury, artystom i wszystkim zaangażowanym w realizację warsztatów Mamy nadzieję na więcej tak udanych i przyjemnych spotkań.

Warsztaty "Bliżej opery" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Jeśli nie możecie przyjść do opery, to opera przyjdzie do Was!
Już w październiku startuje druga edycja wyjazdowych warsztatów edukacyjnych "Bliżej opery" To propozycja dla dzieci i młodzieży mieszkających poza Szczecinem, na terenie woj. zachodniopomorskiego.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z operą szczecińską - jedyną tego typu instytucją kultury w województwie. W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli uczestnicy warsztatów przeniosą się do tajemniczego świata opery. Podczas warsztatów dowiedzą się czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje. Odbędą wirtualny spacer po teatrze. Zajrzą do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Zasiądą na widowni, wejdą na scenę i do orkiestronu. Dowiedzą się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczą jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzą ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przejdą się po eleganckim foyer oraz zejdą do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty. Odkryją wiele tajemnic i ciekawostek. Będą także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszą śpiew operowy oraz poznają rodzaje głosów. Po projekcji spotkają się z zaproszonym gościem - artystą, który opowie o swojej pracy i odpowie na pytania. Wspólnie podsumują zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze.

Warsztaty "Bliżej opery" prowadzi wykwalifikowana kadra:

Anna Basek - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, działająca w stowarzyszeniu "Nie ma bym" przy organizacji warsztatów rozwojowych dla mieszkanek Szczecina. Prowadziła zajęcia dla dzieci z matematyki, fizyki i statystyki.

Marta Peszko - autorka i prowadząca warsztaty "Tajemniczy świat opery"  oraz "Poczuj Operę" w Operze na Zamku, prowadziła m.in. zajęcia plastyczne w świetlicach środowiskowych i zajęcia z historii sztuki w ramach Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Młodych. 
Do zobaczenia!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Podstrony