Przejdź do treści

Po międzynarodowym superwidowisku plenerowym "Pajace" przyszedł czas na kolejne aktywności w ramach projektu Trans-Opera, będące wynikiem polsko-niemieckiej współpracy instytucji kulturalnych z regionu Pomorza Przedniego.
Tym razem mini-partnerstwa powstałe w trakcie spotkań w Szczecinie, Stralsundzie i Greifswaldzie wzięły udział w Transgranicznym Festiwalu Artystycznym, podczas którego polscy i niemieccy artyści przygotowali koncert szantowy, wystawę fotograficzną oraz przedstawienie cyrkowe. Na wszystkie wydarzenia Festiwalu wstęp był bezpłatny.
 
27 października w Świnoujściu, w hotelu Interferie Medical SPA wystąpiły połączone chóry polskich i niemieckich seniorów: ?De Prohner Hafengäng? - męski chór ze Stralsundu oraz ?Keja? - żeński chór ze Świnoujścia. W repertuarze mogliśmy usłyszeć najbardziej znane i najpiękniejsze piosenki szantowe z regionów, które mają bogate tradycje morskie i żeglarskie. Koncertowi towarzyszył występ cyrkowców: Kamila Maleckiego i Martina Pieragsa. 

28 października chóry wystąpiły z koncertem szantowym w Operze na Zamku w Szczecinie. Przy wypełnionej sali kameralnej słuchacze, często miłośnicy żeglarstwa i morza, doskonale bawili się przy klimatycznych i energicznych utworach szantowych śpiewanych zarówno po polsku jak i niemiecku.

Zwieńczeniem Festiwalu był wernisaż wystawy fotograficznej, która odbyła się 12 listopada w Operze na Zamku, w Galerii O.
Wystawa fotograficzna powstała z wybranych zdjęć wykonanych podczas międzynarodowego widowiska plenerowego ?Pajace?, które miało miejsce 11 sierpnia 2017 r. w Teatrze Letnim.
Składa się ona z 40 barwnych fotografii dużego formatu (70x100 cm), dokumentujących występ profesjonalnych artystów wraz z amatorskim chórem miejskim, a także artystów biorących udział w akcjach happeningowych na terenie Parku Kasprowicza i przy Placu Lotników.
Autorami zdjęć są fotografowie ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego: Bodek Macal, Tomasz Seidler, Monika Więcław i Piotr Wolski oraz fotograf zPhotoclub Nord Greifswald:  Martin Tschirn. Wernisaż uświetniła obecność dyrektora Opery na Zamku, autorów zdjęć oraz zaproszonych gości, szczególnie członków amatorskiego chóru miejskiego, a także artystów cyrkowych: Kamila Maleckiego i Martina Pieragsa, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny.

Podstrony