Przejdź do treści

Tym, którzy nie powrócili z morza...

Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat koncertu przyciąga co roku melomanów z różnych stron Polski
Opera na Zamku
fot:
Piotr Wolski
Miejsce
Cmentarz Centralny w Szczecinie
Ceny biletów

30-45 zł
miejsca nienumerowane

Tym, którzy nie powrócili z morza...

Opis

W tym roku podczas koncertu publiczność usłyszy Symfonię pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego

III Symfonia – Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego należy do najsłynniejszych utworów II połowy XX wieku. Mimo że powstała w latach 70., faktycznie ujrzała światło dzienne na początku lat 90. Do jej niezwykłej popularności przyczynili się Brytyjczycy, dla których utwór okazał się wyjątkowym odkryciem w historii muzyki. Niemal tuż po opublikowaniu przez wytwórnię Elektra Records, Symfonia znalazła się na czołowych miejscach amerykańskich i brytyjskich list przebojów, sprzedając się w przeszło milionowym nakładzie. Za sprawą minimalistycznej formy i wyjątkowej ekspresyjności idealnie trafiła w gust współczesnych melomanów. 

W każdej z trzech części utworu pojawia się motyw matki cierpiącej po śmierci dziecka. Pierwszą część Symfonii kompozytor opiera na piętnastowiecznej pieśni religijnej – Lamencie świętokrzyskim. W drugiej części Górecki wykorzystał słowa wyryte przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 r. Trzecie ogniwo to śląska piosenka ludowa o zrozpaczonej matce poszukującej syna zabitego w jednym z powstań śląskich. 

Koncert objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

***

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, największego w Polsce, a trzeciego w Europie, będącego jednocześnie jednym z najpiękniejszych parków Szczecina. W ten sposób od ponad 20 lat czcimy pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie, i których morze zabrało na wieczną wachtę.
Koncert tradycyjnie poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie. Muzyce towarzyszy gra świateł, potęgująca nastrój wieczoru. Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat wydarzenia przyciąga co roku ponad tysięczną publiczność. 

Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane.

Po zakończonym koncercie widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowego kursu linii tramwajowej nr 8 w relacji Gumieńce – Zajezdnia Pogodno (trasą: Gumieńce–Plac Kościuszki–Brama Portowa–Plac Rodła i dalej do Zajezdni Pogodno przez Wojska Polskiego). Odjazd tramwaju z przystanku Cmentarz Centralny w kierunku Zajezdni Pogodno nastąpi o godz. 23.43.

 

 

Projekt plakatu: Katarzyna Bazylińska

O spektaklu

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010)
III Symfonia
Symfonia pieśni żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36

I. Lento. Sostenuto tranquillo ma cantabile
II. Lento e largo. Tranquilissimo – cantabilissimo – dolcissimo – legatissimo
III. Lento. Cantabile-semplice
 

Obsada
Sopran Ewa Olszewska
   
Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie  
   
Dyrygent Jerzy Wołosiuk
Inspicjentka Marta Miklińska

 

Parafgraf
Partnerzy

Patronat honorowy