Przejdź do treści

Olha Bila

Korepetytor-akompaniator

pianistka, pochodzi z Ukrainy, laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów, uczestniczka festiwali muzyki klasycznej. Studiowała grę na fortepianie w Akademii Muzycznej im. S. Prokofiewa w Doniecku pod kierownictwem prof. Natalii Czesnokowej. Skończyła również studia podyplomowe. Swoje umiejętności doskonaliła na lekcjach u profesorów: Igora Riabowa (Ukraina), Susanny Arabkiercewej (Rosja) i Wiery Nosinej (Rosja).
Pracowała jako nauczycielka gry na fortepianie w szkołach muzycznych oraz jako akompaniator dyrygentów i wokalistów w Akademii Muzycznej w Doniecku.
W 2015 r. przeprowadziła się do Polski. Obecnie jest związana z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie pracuje jako korepetytor solistów i chóru. Występuje w salach koncertowych w Polsce, Niemczech, Rosji, na Litwie i Ukrainie w składzie orkiestry i zespołów kameralnych oraz towarzyszy wokalistom. Współpracuje ze szczecińskimi instytucjami: od 2018 r. z Akademią Sztuki jako akompaniator wokalistów, od 2019 - z Filharmonią im. M. Karłowicza. 
Nagrodzona dyplomami za najlepszy akompaniament w konkursach odbywających się w Polsce (Łódź, Szczecin) i na Ukrainie (Donieck, Dnipro, Połtawa).