+48 91 43 48 106

Bezdyskusyjnie warto rozmawiać

  • Terminy:
    2017-04-19 17:30
    2019-03-10 16:45
  • Miejsce: Sala Kameralna im. J. Nieżychowskiego
  • Czas trwania: ok. 1h
Ceny biletów: wejście z biletem na spektakl "Pajace/Gianni Schicchi"

Opis

Teatr w teatrze – pułapki i wyzwania

Teatr w teatrze –  topos lub inaczej – chwyt dramaturgiczny – jest stary jak świat sztuki. To swoisty sposób tworzenia podwojonych relacji pomiędzy postaciami na scenie, ale i pomiędzy sceną a widownią. W ten sposób zwielokrotniony zostaje świat, który oglądamy. Widz ogląda zarazem śmiech i płacz, smutek i szczęście, komedię i tragedię. Ogląda, w jaki sposób aktor-człowiek wchodzi w rolę, jak z niej wychodzi, i jak bardzo ten proces może być dramatyczny.

Pajace Ruggera Leoncavalla mają już w libretcie zabieg teatru w teatrze. W prawdziwym życiu aktorów dzieje się tragedia, na scenie muszą oni odegrać komedię, wejść w rolę często wbrew swoim osobistym przeżyciom i emocjom. W Giannim Schicchim Giacoma Pucciniego takiej konstrukcji nie ma. Reżyser musiał ją stworzyć sam. Połączyć obie miniopery, zastosować pomysłowy koncept. Jaki? Podczas antraktu trupa z Pajaców kompletuje obsadę do jednoaktówki Gianni Schicchi. I tak powstał „teatr w teatrze” według Michała Znanieckiego. Na scenie radosna zabawa, wybuchy radości, farsa, a w garderobie rozpacz, zdenerwowanie, nawet depresja. Bo w życiu często nosimy maski. 

I właśnie z Michałem Znanieckim w niedzielę 10 marca o 16.45 w Sali Kameralnej im. J. Nieżychowskiego, przed spektaklem, Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel będzie rozmawiał na temat: „Teatr w teatrze – pułapki i wyzwania”.

 

--------------------------------------------------------

OPERApress to propozycja spotkań nie tyle poza sceną, co obok sceny. Bo poruszane na panelach OPERApress tematy są bardzo mocno związane z naszymi premierami, ale nie dotyczą wprost i jedynie nowego tytułu na afiszu. Naszym zamysłem jest prowadzenie dialogu nie tylko poprzez wypowiedź sceniczną, ale również poprzez organizację rozmów, dyskusji, spotkań. Służą zgłębieniu tematu, którego dany tytuł dotyka, na który zwraca naszą uwagę i wrażliwość. Tematyka spektaklu i jego artystyczny wyraz, rozłożenie akcentów interpretacyjnych mają być punktem wyjścia do rozmów z udziałem twórców, ale też krytyków, badaczy, socjologów, naukowców poruszających się w danej tematyce, ludzi związanych z nią prywatnie i zawodowo.
Pierwsze spotkanie z cyklu OPERApress odbyło się 19.04.2016 r. i poruszało tematykę magii i czarownic. Panel był związany z premierą spektaklu baletowego Polowanie na czarownice.

20 stycznia 2019 - Operowe książeczki - od literatury do opery.
Moderator: Jacke Jekiel
Gość: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, librecistka


29 września 2018- Nasza mała, codzienna manipulacja
Moderator: Jacek Jekiel
Gość: Damian Cruden - reżyser "Guru"


27 maja 2018 r. - (nie) buntująca się młodzież
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: dr hab. Maciej Kowalewski - socjolog z Uniwersytetu Szczecińskiego, Stanisław Denis - psychoterapeuta uzależnień.


6 grudnia 2016 r. - Wysoka kultura dla małych-wielkich ludzi
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: prof. Urszula Chęcińska - wydział humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Karol Urbański - choreograf i autor libretta do "Dziadka do orzechów" w Operze na Zamku.11 października 2016 r. - Klasyczna opera w nowym ubraniu
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: prof. dr hab. Mirosława Kozłowska - kulturoznawca z Uniwersytetu Szczecińskiego i Ewelina Pietrowiak - reżyserka i autorka scenografii do spektaklu Opery na Zamku "Carmen"
31 maja 2016 r. – Literatura i kultura wiktoriańska we wspólczesnym świecie
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: Agnieszka Setecka- profesor Wydziału Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Martyna Kander- autorka scenografii oraz kostiumów do spektaklu Opery na Zamku „The Turn of the Screw. Dokręcanie śruby”.
19 kwietnia 2016 r. – Polowanie na czarownice w Europie
Moderator: Jacek Jekiel
Goście: Bogna Czałczyńska i Joanna Kościelna


Fot. W. Piątek